Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Forum zaklenjen Ta tema je zaklenjena - ne morete urejati prispevkov ali dodajati novih.  [ 107 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Re: Cerkev mi nima kaj dati!
OdgovorObjavljeno: 29 apr 2011, 22:30 
Odsoten

Kraj: Pivka
Isto čutim glede česa?
Odnos do staršev recimo.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 29 apr 2011, 23:16 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Nekje pri Ljubljani:)
jaz res ne razumem, kaj hočeš povedat s tem "isto čutim". ?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 30 apr 2011, 12:42 
Odsoten

Malo sem na hitro preletel polemiko v zadnjih dneh v tej temi.

Načeloma je tako, da če se mlade povabi na kakšno tako zadevo, kot je Stična, je prav, da se mu ponudi "spremljajočo dejavnost", lahko je to nogomet. Navsezadnje, tudi oratoriji dejansko nudijo ravno to, da se otroci preko igre družijo in spoznavajo določen aspekt krščanstva na njim primeren način. So pa take dejavnosti del predevangelizacije, torej poti, ki jih pripelje do odločitve za hojo za Jezusom. In da tudi doživijo izkustvo Boga. To je pa potem evangelizacija v ožjem pomenu besede. In ta točka ne sme manjkati, kajti dostikrat se zgodi, da morda kakšen župnik skuša mlade v župniji privabljati s tem, da jim daje možnost kakšnega namiznega nogometa ali podobnih zadev, medtem ko ne najde načina, kako bi jim približal Jezusa. Sploh je to danes še večji problem, ker je ponudbe zabave že toliko, da mladi raje odidejo drugam in ne več v župnišče... Zato pa tudi raste število mladih, ki se pridružujejo karizmatičnim krščanskim skupinam. Nekatere pa to zelo moti, vendar bi tiste vprašal, ali bi bilo potem bolje, če bi ti mladi raje prestopili k protestantom. ;)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 30 apr 2011, 15:10 
Odsoten

Raje k pravoslavnim! :8): Ti so vedno ostali sebi zvesti.
Malo šale in malo zares.

V teh razpredanjih o novih in "starih" pristopih, modernizaciji in tradiciji ne bom več sodeloval. Verjetno bom še kdaj navrgel kakšno opažanje ali predlog, a le v primeru, če me bo stvar razburila in če bo kdo kakšne neumnosti kvasal.
Sicer pa nima smisla na tem forumu kaj preveč drezati v te stvari, saj je večina populacije privržena nekemu novemu duhu in neki novi modi. Potem pa te proglašajo za staromodneža, nestrpneža, zaprtega človeka ali pa celo misleno omejenega. Prikrito ali odkrito.
Sam se ne bom predal, a v nadaljnje pisanje o tem tudi ne bom šel.

Lahko si oddahnete.

Sicer pa je Bog tisti, ki nas bo sodil. Bo že On povedal, kaj je prav in kaj ne.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 30 apr 2011, 15:49 
Odsoten
Ustvarjalec mladi.net
Uporabniški avatar

Prenovitelj, koga pa moti,če če mladi odločajo za karizmatične skupine?

Sicer se ap strinjam s tabo. Ampak tudi če duhovnik (magari z biljardom) privabi 20 mladih, od katerih bo samo eden začel hodit tudi k maši in mu bo vera dejansko nekaj pomenila (ostalih 19 bo pa tam samo zaradi biljarda), bo duhovnik naredil ogromno dobrega. Mogoče bo kdo rekel, da bi bil to visok velik vložek za majhen izplen, ampak jaz mislim, da je to majhen izplen samo po človeški matematiki.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 02 maj 2011, 19:13 
Odsoten

Jaz sem itak sklenil, da se bom izogibal nergačem, pa tudi če so župniki med njimi.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 01 jul 2011, 17:37 
Odsoten

Mogoče bi morala Cerkev delati z malo bolj nežno roko. :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 02 jul 2011, 10:17 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana, Trnovo
Kako? Da bi namesto da bi jasno opredelila kaj je prav in kaj ne, raje rekla kaj bolj meglenega? Al kako to misliš?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 20 avg 2011, 13:34 
Odsoten

Za učenje kaj je prav in kaj ne so zadolženi starši in ne Cerkev.. Sicer pa mora vsak sam priti do tega kaj je prav in kaj ne.. Mladi morajo začeti razmišljati s svojo glavo in sami priti do odločitev brez da jim te odločitve nekdo polaga v glavo.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 20 avg 2011, 16:42 
Odsoten
Ustvarjalec mladi.net
Uporabniški avatar

RmX napisal/-a:
Mladi morajo začeti razmišljati s svojo glavo in sami priti do odločitev brez da jim te odločitve nekdo polaga v glavo.

Starševski nasveti mladim so torej odveč.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 avg 2011, 22:07 
Odsoten

Pri vseh poskusih in prizadevanjih v smeri t.i. nove evangelizacije, še posebej v luči pridobivanja mlajše populacije h katoliški krščanski veroizpovedi, ne glede na to, ali to poteka izrazito popustljivo zabavljaško-modernistično ali pa bolj "po starem" in moralno dokaj strogo, je najvažnejše obdržanje tistih mladostnikov, ki izhajajo iz katoliških družin, torej utrjevanje vere pri tistih, ki jim je katolištvo znano že od otroštva. Če se obdrži ta odsek mlade populacije v okviru Cerkve, je dosežek skorajda izpolnjen. Kajti največji vpad vernosti se dogaja ravno v vrstah "nekdanjih" katoličanov, to je tistih, ki so uradno krščeni, obhajani in birmani, a so povečini v svoji mladosti vero ter Cerkev zapustili. Oni so namreč kritična populacija.
Menim da ni toliko pomembno izvajati misionarskega pridobivanja novih ljudi, pač pa je važnejše obdržati "že svoje" pri sebi. Ti so tudi (poleg čisto verskega vidika) v primeru obdržanja svoje vere bistveno bolj dovzetni do nadaljevanja verskega izročila važnega v povezavi z narodnim blagom in narodno specifiko; oni so potencialno bistveno boljši nosilci (slovenske) tradicije kot pa nek povsem nov krščenec, ki do slovenskega ljudskega krščanstva (v pozitivnem smislu seveda) nima nobenega čustvenega ali osebnega odnosa. Ko želimo ohranjati Cerkev pri življenju vendarle ne ohranjamo le Kristusovega veselega oznanila, temveč tudi sila važno samobitnost cerkvene skupnosti določenega prostora oziroma naroda, ki je postal narod prav zahvaljujoč krščanstvu. To dvoje se zelo lepo staplja in bogati. Ne gre le za katolištvo, gre tudi za slovenstvo (ki pa je v veliki meri obratno pogojeno s katolištvom).
Sicer pa to nikakor ne preprečuje zajemanja tudi vseh ostalih, ki Kristusa šele srečujejo in spoznavajo (brez predhodne otroške verske vzgoje in poznavanja običajev).
Skratka, obdržati je treba najprej "svoje", šele potem pridejo na vrsto "tisti od zunaj". V vsakem primeru pa je v našem evropskem prostoru bistveno več tistih ljudi, ki so Kristusa poznali, a so ga naknadno izgubili, kot pa tistih, ki ga sploh niso nikdar poznali.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 avg 2011, 23:08 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Nekje pri Ljubljani:)
Ivan, s tvojim prispevkom se precej strinjam. Se mi pa zdi pomembno izpostaviti dejstvo, da so prav spreobrnjenci pogosto zelo močno gonilno kolo župnije ali kakšne druge skupnosti. Oni vere ne dojemajo kot nekaj samoumevnega, kar jim je bilo položeno v zibko, ampak jo čutijo kot milost in blagoslov, kar se izraža v vsakem delčku njihovega duhovnega življenja. Mnogi morajo na poti do krsta čez veliko težje preizkušnje kot mi, "ta stari kristjani", zato to toliko bolj cenijo in nas lahko pogosto zbudijo iz otopelosti ali nam pokažejo, da smo se zasidrali ob poti in pozabili romati naprej. Prav zato je po mojem mnenju evangelizacija tako pomembna.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 avg 2011, 23:13 
Odsoten

otrok_cvetja napisal/-a:
Ivan, s tvojim prispevkom se precej strinjam. Se mi pa zdi pomembno izpostaviti dejstvo, da so prav spreobrnjenci pogosto zelo močno gonilno kolo župnije ali kakšne druge skupnosti. Oni vere ne dojemajo kot nekaj samoumevnega, kar jim je bilo položeno v zibko, ampak jo čutijo kot milost in blagoslov, kar se izraža v vsakem delčku njihovega duhovnega življenja. Mnogi morajo na poti do krsta čez veliko težje preizkušnje kot mi, "ta stari kristjani", zato to toliko bolj cenijo in nas lahko pogosto zbudijo iz otopelosti ali nam pokažejo, da smo se zasidrali ob poti in pozabili romati naprej. Prav zato je po mojem mnenju evangelizacija tako pomembna.

Me veseli, da se strinjaš.
Da, res je, kar pišeš. Ne oporekam.
Je pa še vedno v prvem planu po mojem prepričanju to, o čemer sem pisal v prejšnjem prispevku.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 avg 2011, 23:22 
Odsoten
Ustvarjalec mladi.net
Uporabniški avatar

Če se "prvi plan" nanaša na količino dela, se vsekakor strinjam - kot si že sam navedel, je tistih, ki so Boga "poznali", a so se od njega oddaljlili, veliko več kot tistih, ki ga "še ne poznajo" in zato prvi zahtevajo več dela. Gledano na posameznika pa se je enako vredno ukvarjati z nekom, ki spada v prvo ali drugo skupino.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 avg 2011, 23:36 
Odsoten

RmX napisal/-a:
Za učenje kaj je prav in kaj ne so zadolženi starši in ne Cerkev.. Sicer pa mora vsak sam priti do tega kaj je prav in kaj ne.. Mladi morajo začeti razmišljati s svojo glavo in sami priti do odločitev brez da jim te odločitve nekdo polaga v glavo.

V vojski recimo, moraš vedno upoštevati povelje nadrejenega. Torej moraš biti pokoren vojski. Ljudje to zelo cenijo.
Biti pokoren Cerkvi, pa zahteva neprimerno več poguma, pa kar naj nas imajo za "usrance".

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 24 avg 2011, 12:28 
Odsoten
Moderatorka

Kljub vsemu ... dejstvo je, da je vera milost in da se ne moremo odločit namesto drugih. Se mi zdi, da včasih marsikdo malo pozablja na to.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 24 avg 2011, 20:32 
Odsoten

Imaš prav.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Forum zaklenjen Ta tema je zaklenjena - ne morete urejati prispevkov ali dodajati novih.  [ 107 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Išči za:
Pojdi na:  

Spletna stran uporablja piškotke. Stopnjo zasebnosti lahko po želji spremenite. - podrobnosti